Ostatní

Slyšeli jste již o elektronické zdravotní kartě? 

Pro zlepšení komunikace mezi vaším lékařem a jiným lékařem, který vás bude vyšetřovat v nemocnici nebo v jiné ordinaci, zavedly zdravotní pojišťovny možnost založit si elektronickou zdravotní kartu. Ta je pak přístupná  každému zdravotnickému zařízení, které je do projektu v rámci celé republiky zapojeno. V případě, že se pro elektronickou kartu rozhodnete, ulehčíte situaci sobě i zdravotníkům, na které se třeba o dovolené nebo na výletě do míst mimo vaše trvalé bydliště budete muset obrátit. 

Jedná se o: Kartu života (Pojišťovna MV, Česká průmyslová pojišťovna) a Vitakartu  (Pojišťovna OZP ). Projekt IZIP VZP byl prozatím ukončen.

Hledáte odpovědi na otázky ohledně růstu, vývoje a případných onemocnění?

Svěřit se internetovému vyhledávači nemusí být ve všech případech tou nejlepší cestou, protože odbornou úroveň odpovědí si nemůžete vždy ověřit. Mnohé odpovědi ale naleznete v příloze „očkovacího průkazu“ vašeho dítěte a když internet … pak třeba na www.malypacient.cz (GlaxoSmithKline)


Některé nové skutečnosti vyplývající od 1.4. 2012 ze zákona o zdravotních službách:

Pro některé zdravotní služby je nutný písemný souhlas obou zákonných zástupců nezletilého pacienta. V naší ordinaci ho vyžadujeme pouze u nepovinného očkování

V případě nesouhlasu s povinným očkováním dítěte je nutné písemné vyjádření obou zákonných zástupců, třeba i rozdílné.

Dítě do 15 let musí k lékaři vždy doprovázet jeho zákonný zástupce. Písemně k tomu ale může určit i jinou dospělou osobu a ta pak může dostávat rovněž informace o jeho zdravotním stavu. Nemůže však činit závažná rozhodnutí tj. udílet souhlas či nesouhlas ohledně způsobu jeho vyšetření a léčby.

Zákonný zástupce může předem v ordinaci písemně stvrdit, že nezletilý pacient nad 15 let bude k lékaři docházet bez jeho doprovodu sám. Na tomto dospělém však je, aby vždy zvážil konkrétní situaci, protože je to nezletilý pacient, kdo je pak informován a v daný okamžik i uděluje souhlas s vyšetřením a léčbou. (Rodič má samozřejmě právo se na stav dítěte informovat a svůj daný souhlas kdykoli zrušit.)